Nem kell statisztikai analíziseket bújni, hogy tudjuk a zöldség és gyümölcs nem a legnépszerűbb fogyasztási cikk hazánkban. Unalmas? Ízetlen? Semmi kedvünk hozzá?
Egyféleképpen deríthetjük ki. Szerencsére a konyha a kísérletezés helye, ahol a lehetőségeknek csak a fantáziánk, az időnk és a mosogatógép kapacitása szab határt. Könnyen lehet, hogy egy szósz, elkészítési mód, vagy egy furfangos ötlet annyira feldobja az unalmasnak titulált zöldeket, hogy még a gyerekek is rájárnak a finom falatokra.
Közkedvelt hiedelem, hogy a saláta az a kötelező köret, amit azért erőltetünk a tányérra, hogy kipipálhassuk a napi zöldségbevitelt, de ennél azért sokkal izgalmasabb formában is tálalhatjuk. A zöldségek rengeteg különféle ízanyaggal és textúrával nyitnak utat egy tartalmasabb étkezés felé.
Hogyan dobjuk fel tehát a salátánkat? A képlet egészen egyszerű. Nem más, mint a zsírok, a savak és az aromaanyagok hármasának egysége.
- A zsírok segítenek csapdába ejteni az ízeket, mivel a zsír bevonja a nyelvünket. Ez azt jelenti, hogy az ízvegyületek hosszabb ideig érintkeznek az ízlelőbimbóinkkal. Zsírok alatt gondoljunk az olajokra vagy élelmi anyagokban természetesen előforduló zsírokra pl.: avokádó, olajbogyó, olajos magvak. Természetesen ezek kombinációját is felhasználhatjuk egy ízletes saláta elkészítéséhez.
- A savak az ízek felerősítéséért felelnek majd, az ízlelőbimbóink stimulálásával. Használhatunk különféle eceteket, citrusféléket.
- Az aromaanyagok lesznek salátánk lelke. Azon összetevői, melyek karaktert, ízt adnak ételünknek. Gondoljunk itt a hagymára, fokhagymára, szárított fűszerekre vagy friss fűszernövényekre.
Amikor egyesítjük salátánkban ezeket az aromás vegyületeket tartalmazó összetevőket a savas alkotóelemekkel (ecet/ citrom) és a zsírokkal (olívaolaj/avokádó) a végeredmény jó eséllyel egy ropogós ízrobbanás.